çocuk meclisi,ibb,istanbul büyükşehir belediyesi,çocuk hakları,çocuk faaliyetleri,çocuk etkinlikleri,çocuklar için,23 nisan,çocuk şenlikleri

accent image example
accent image example
accent image example
accent image example

Spor Başkenti İstanbul, ‘CAS Genel Kurul Toplantısı’ ve ‘Sporda Tahkim Konferansı’na ev sahipliği yaptı     2012

2012 Avrupa Spor Başkenti etkinlikleri kapsamında ulusal ve uluslararası birçok şampiyona, kongre ve konferansa imza atan İstanbul bir büyük etkinliğin daha adresi oldu. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (ICAS) 36. Genel Kurul Toplantısı ve “CAS Sporda Tahkim Konferansı” İstanbul’da gerçekleştirildi.

Avrupa ve dünya şampiyonalarının yanı sıra uluslararası kongre ve konferanslara da ev sahipliği yapan 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da gerçekleştirilen “CAS Genel Kurulu” ve “CAS Sporda Tahkim Konferansı” sona erdi. 2012 UEFA Kongresi, Spor İletişimi Zirvesi ve International Herald Tribune (IHT) İş Zirvesi gibi marka organizasyonlara ev sahipliği yapan İstanbul’da düzenlenen CAS toplantıları da tam not aldı.

Spor Hukuku Enstitüsü ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ev sahipliğinde Bilgi Üniversitesi'nin Dolapdere'deki kampüsünde gerçekleştirilen Sporda Tahkim Konferansı’na, ICAS Başkanı John Coates ile genel kurul üyeleri, Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver ve TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener'in yanı sıra çok sayıda hukukçu katıldı.

Konferansta Spor Hukuku Enstitüsü Başkanı Kısmet Erkiner, Rektör Sanver ve TMOK Başkanı Erdener'in açılış konuşmalarının ardından söz alan ICAS Başkanı John Coates, ICAS ile ilgili detaylar verdi.

Spor Tahkim Mahkemesi'nin giderek daha fazla kabul gördüğünü, 2011 yılında 365 dava için kendilerine başvurulduğunu, bunun kendileri için bir rekor olduğunu belirten Coates, davaların büyük kısmının futbolda yapılan sözleşmelerden, transferden ve disiplinden kaynaklanan ihtilaflara ilişkin olduğunu kaydetti. CAS'ta bugüne kadar 2670 davanın yer aldığını anlatan Coates, 2012 Londra Olimpiyatları sırasında ortaya çıkabilecek ihtilaflarla ilgili anında çözüm için, Londra'da bulunan 12 tahkim yargıcının devrede olacağını bildirdi.

Coates, Spor Tahkim Mahkemesi'nin 75 ülkeden toplam 281 yargıcının ve 52 arabulucusunun bulunduğunu aktarırken, Lozan'ın dışında Newyork ve Sydney'de ofislerinin olduğunu, Abu Dabi'de açtıkları ofisin yanı sıra Kahire, Shangai ve Kuala Lumpur'da yeni ofisler açmak istediklerini, Güney Amerika'da ve Orta Amerika'da da merkezlere ihtiyaçları olduğunu aktardı.

Konferans Gerçekleştirilen Üç Oturumla Tamamlandı

Açılışın ardından “Sporda Tahkim Mahkemesi'nin Bağımsızlık ve Tarafsızlığı” konulu oturum gerçekleştirildi. Konferansın ikinci bölümünde ''Sporda Tahkim: Türkiye'ye etkileri'' konulu oturum yapıldı. Oturum sonrası Spor Hukuku Enstitüsü İcra Kurulu Üyesi Avukat Alpay Köse, ''Türk Spor Hukuku ve Disiplin Sistemi'' konusunda bir sunum yaptı. Konferans moderatörlüğünü Prof. Dr. Selçuk Öztek'in yaptığı, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Barış Erman, ICAS Üyesi Richard Pound ile CAS Yargıcı Prof. Dr. Luigi Fumagalli konuşmacı olarak yer aldığı ''Sporda Adaletin Gerilimi'' konulu yuvarlak masa toplantısı ile sona erdi.

İstanbul 36.’sı Düzenlenen Toplantıya Ev Sahipliği Yapan 4. Kent

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (ICAS) yılda iki kez gerçekleştirdiği toplantılardan biri 2012 Avrupa Spor Başkenti’nde yapıldı. ICAS’ın genel kurul toplantısı için 20 üyesinden 18’i İstanbul’a geldi. Üyeler kendi arasında gerçekleştirdiği toplantıda CAS hakimliğine yeni seçilen 25 kişinin onaylanma işlemleri ve rutin görüşmeler yapıldı. Kurulun, 36.'sını gerçekleştirdiği toplantı daha önce Lozan kenti dışında 3 yerde yapılırken 2020 Olimpiyatları adayı İstanbul bu toplantıya ev sahipliği yapan 4. kent oldu.